DOM IDEALNY DLA 4-5-OSOBOWEJ RODZINY.

Tania i prosta w realizacji, a zarazem atrakcyjna bryła budynku przykryta jest kopertowym dachem. Elewację frontową urozmaica ciekawe okno narożne zapewniające widok z kuchni na ulicę i na ogród. Funkcjonalny układ pomieszczeń sprawia, że budynek jest niezwykle wygodny w użytkowaniu.

W wiatrołapie wygospodarowano miejsce na szafę. W części dziennej jadalnia i kuchnia łączą się z jasnym pokojem dziennym. Centralna lokalizacja komina i obszernego pomieszczenia gospodarczego jest dodatkowym atutem tego domu (np. możliwość prostego wykonania instalacji energooszczędnych). Dom jest parterowy, co ułatwi rozprowadzenie kanałów wentylacji mechanicznej z rekuperacją w przestrzeni nad sufitowej.

Strefę nocną tworzą trzy sypialnie i łazienka. W całym domu wygospodarowano sporo miejsca na szafy wnękowe. Optymalny rozkład pomieszczeń powoduje, że dom może funkcjonować bez okien w ścianach bocznych, dzięki czemu zmieści się na stosunkowo wąską działkę.

Konstrukcja przegród zewnętrznych budynku pasywnego jest podporządkowana konieczności maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Ściany zewnętrzne, podłogi, stropy i dachy muszą być zaizolowane tak, aby wartość współczynnika przenikania ciepła nie przekraczała 0,15 w/m2k. Warunek ten wymusza zastosowanie warstwy izolacyjnej o grubości 30, 35 cm , co jest możliwe w przypadku większości konstrukcji przegród zewnętrznych.

W miarę możliwości w praktyce preferuje się dalsze polepszenie ocieplenia nieprzeźroczystych przegród zewnętrznych budynku. Docelowo wartość współczynnika przenikania ciepła U przez przegrody wynosi 0.1 W/m2K. Taka wartość U odpowiada ociepleniu grubości 40 cm . Są to dość znaczne grubości materiału izolacyjnego, ale na razie taka grubość izolacji umożliwia osiągnięcie niskich strat ciepła .Trwają prace nad nową generacją materiałów izolacyjnych typu próżniowego, które zapewniają bardzo wysoką izolacyjność i zmniejsza zarazem grubość ścian.

Należy także pamiętać o tym, aby stosowane technologie wykonania przegród zewnętrznych charakteryzowały się dużą akumulacją cieplną. Zadaniem przegród zewnętrznych jest magazynowanie zysków ciepła , a następnie ich uwalnianie, gdy temperatura wewnątrz budynku różni się.

REKUPERACJA

Nawet najlepiej docieplony dom z typową wentylacją grawitacyjną będzie się w zimie wychładzał poprzez ucieczkę ciepłego powietrza przez kanały wentylacyjne. W każdym z naszych domów możemy wykonać system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli w skrócie „rekuperacji”, który od lat jest z powodzeniem stosowany w USA i Europie zachodniej. Stosujemy najlepsze urządzenia dostępne na rynku, których sprawności odzysku ciepła z powietrza przekracza 80%.

Rekuperacja pozwala nie tylko zatrzymać ciepło w budynku, ale też precyzyjnie ustalić ile świeżego powietrza dostarczyć do każdego z pomieszczeń oraz zapewnić napływ chłodniejszego nocnego powietrza latem. Całe dostarczone do domu powietrze jest dokładnie filtrowane, co ogranicza zarówno ilość kurzu w domu jak i jest rozwiązaniem idealnym dla alergików.